STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCI

JRG BŁONIE

OSP W POWIECIE

FORUM DYSKUSYJNE

KIEROWNICTWO

TELEFONY DO KP

WYDZIAŁ OPERACYJNY

PSK ZACHÓD

REGULAMIN PSK

NUMER 112

SŁUŻBA PREWENCJI

ZAGROŻENIA POWIATU

KWATERMISTRZOSTWO

ZAMÓWIENIA PUBLICZ.

REGULAMIN KP PSP

HISTORIA KP PSP

SŁUŻBA ZASTĘPCZA

MIEJSCOWOŚCI

STATYSTYKI

DOJAZD

LINKI

ELEKT. SKRZYNKA POD.

KSIĘGA GOŚCIAKTUALNOŚCI

ĆWICZENIA COO W MAŁKINI

 

W dniu 14 listopada 2008 r. na terenie Zakładu PROGAS Eurogaz Sp. z o.o. - Rozlewnia Gazu Płynnego w Małkini przy ul. Sobieskiego 8 (pow. ostrowski) Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie przeprowadziła ćwiczenia manewrowe sił i środków Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego.

Zakład należy do grupy obiektów stwarzających duże ryzyko powstania awarii przemysłowej. Tegoroczne manewry to drugie ćwiczenia na terenie Rozlewni, realizowane zgodnie z wymaganiami ustawy „Prawo ochrony środowiska". Poprzednie KW PSP w Warszawie przeprowadziła w 2005 r.

W scenariuszu przyjęto zdarzenie - wybuch (BLEVE) cysterny kolejowej napełnionej LPG, stojącej na bocznicy kolejowej Zakładu. Przyczyną eksplozji był akt terrorystyczny, opalenie ładunku wybuchowego podłożonego pod cysternę. Wybuch cysterny zniszczył Rozlewnię oraz częściowo budynki w dwóch sąsiadujących zakładach. Wśród pracowników byli zabici i ranni. Skutki wybuchu (fala nadciśnienia) spowodowały szkody w okolicznych miejscowościach w promieniu do 3 km.

Epizod kryminalny, napad na Zakład, podczas którego przestępcy podłożyli ładunek wybuchowy zrealizowano we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu. Epizody obejmujące działania ratownicze przeprowadziła Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie przy wykorzystaniu sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, włączonych do Centralnego Odwodu Operacyjnego PSP, Mazowieckiej Brygady Odwodowej (siły PSP i OSP) oraz zaangażowaniu innych służb ratowniczych.

W przyjętych epizodach doskonalono zarówno działania ratowniczo-gaśnicze jak i specjalistyczne działania ratownicze. We współpracy z Pogotowiem Ratunkowym organizowano pomoc medyczną dla poszkodowanych w wypadku masowym, w tym m.in. zbudowany został szpital polowy przez Specjalistyczną Sekcję Ratownictwa Medycznego „Warszawa 8" z KM PSP m. st. Warszawy. W upozorowanym zawalisku Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Mazowsze" użyła psów ratowniczych, wyszkolonych do poszukiwania osób. Scenariusz zawierał także zadanie dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Warszawa 7". Ratownicy przy wykorzystaniu technik alpinistycznych ewakuowali z pomostu technicznego na kominie przemysłowym pracownika, który doznał ciężkich obrażeń. Przeprowadzono także ewakuację szkoły podstawowej w m. Kańkowo, znajdującej się w strefie zagrożonej.

W rolę poszkodowanych wcielili się słuchacze Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Ogółem w ćwiczeniach uczestniczyło ok. 300 osób i ponad 50 pojazdów ratowniczych.

tekst ze strony KG PSP, zdjęcia własne.

Aby w powiecie było bezpiecznie, w tym czasie, gdy JRG Błonie brała udział w ćwiczeniach, na Lesznowskiej dyżur pełnili druhowie z OSP Błonie. Strażacy ochotnicy m. in. wyjeżdżali zabezpieczać lądowisko LPR w miejscowości Pass.


ćwiczenia, w których brał udział zastęp GBA z JRG Błonie

OSP Błonie zabezpiecza teren powiatu


AKTUALNOŚCI 2007

AKTUALNOŚCI 2006

AKTUALNOŚCI 2005


od 4 stycznia 2008 roku jesteś  gościem aktualności

*** ZAWSZE GOTOWI RUSZYĆ NA POMOC ***

© 2005-2008 "mistar72"
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768 w trybie true color